۱۴۰۲/۰۷/۰۶ الخميس ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۵ September 28,2023
انجمن هاکی

مشخصات بازی اسکیت هاکی

اسکیت هاکی یک بازی گروهی است که همراه با اسکیت همه بازیکنان یک عدد چوب هاکی را نیز با خود حمل می کنند قوانین و مقررات برگزاری مسابقات قهرمانی بین المللی هاکی توسط کمیته بین المللی اسکیت هاکی

CIRILH تعیین شده و این کمیته سازمانی زیر نظر فدراسیون بین المللی اسکیت FIRS  می باشد.

 اسکیت هاکی

این رشته اسکیت خود به سه بخش:

– هاکی رولر

– اینلاین هاکی

– هاکی روی یخ

هاکی رولر

یک ورزش تیمی است که در تعدادی از کشورهای آمریکای‌لاتین محبوبیت قابل‌توجهی دارد.

دو تیم پنج‌نفره (چهار اسکیت باز و یک دروازه‌بان) سعی می‌کنند با چوب خود توپ را به سمت دروازه حریف شوت کنند. توپ را تنها می‌توان با چوب به حرکت درآورد، نه اسکیت، در غیر این صورت خطا خواهد بود

این رشته در ایران در سال ٧٠ شروع شد و سال ٧۵ به دلیل وجود نداشتن تجهیزات رولر هاکی و وارد شدن تجهیزات اینلاین هاکی این رشته جای خود را به اینلاین هاکی داد.

این رشته در المپیک بارسلونا از رشته های برگزار شده در المپیک بود

۲.خلاصه ای از قوانین مسابقات رشته تحت پوشش خود

حداکثر در پنج سطر

این بازی دو نیمه ۲۵دقیقه به اضافه ۵  دقیقه استراحت دارد .

بازیکنان – از جمله دروازه‌بان تیم goalie – از کفش‌های quad ‌ استفاده می‌کنند، در حالی که کفش‌های inline skates فقط در اینلاین هاکی  به کار می‌روند.

تماس بیش از حدبین بازیکنان در رولر هاکی خطا میباشد و برخلاف اینلاین هاکی و آیس هاکی و ممنوع است.

رولر Hockey  نماینده ورزشهای اسکیتی در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلون بود.

اینلاین هاکی

از سال ١٣٧۴ فعالیت خود را در پارک ملت تهران شروع کرد و از سال ۸۳ وقتی زیر نظر فدراسیون همگانی بود پا به مسابقات اسیایی گذاشت و تیم اینلاین هاکی از سال ۸۳ تا کنون توانست دو مقام سومی یک‌مقام دومی و قهرمانی اسیا رو در سال ۹۷ بدست بیاورد .

 در این رشته هر تیم حداکثر باید شامل ۱۶ بازیکن و ۲ دروازه بان باشد و ۴ نفر بازیکن و یک دروازه بان درون زمین برای انجام بازی قرار  میگیرن خطا های هاکی به صورت ۲دقیقه ای هست و اگر هر بازیکن ۳خطای ۲دقیقه ای انجام بدهد از ادامه بازی محروم خواهد شد

 

۲-۱- مشخصات کالبدی اسکیت هاکی

تجهیزات مورد نیاز این رشته شامل اسکیت،دستکش،چوب،کلاه،وایزر، پدسینه، شلوارک هاکی،گارد پا، آرنج بند،و شلوار میباشد و فریم این اسکیت ها کوتاه است و اغلب قابلیت تبدیل به سیستم راکر را دارا می باشد زیرا به اسکیت باز اجازه میدهد چرخشها ، دور زدنها و تغییر مسیر های سریعی داشته باشد. چکمه و فریم این اسکیت از پلاستیک سنگین به منظور حفظ  پایداری برای حرکات خشن در بازی هاکی طراحی شده است.این اسکیت ها دارای چرخهایی با قطر ۷۰ تا ۷۲ میلیمتر هستند که باعث پایی آوردن مرکز ثقل می شود .

ورزشکاران در طول بازی از چوب هاکی که شامل دسته و تیغه است برای ضربه زدن به توپ استفاده می کنند. جنس این چوب ها باید مقاوم و سبک باشند و طول این دسته ها از سر تا انتهای پاشنه نباید از ۱۵۰ سانتی متر تجاوز کند . طول تیغه متصل شده به دسته نیز نباید از ۳۲ سانتی متر بیشتر باشد. سرتا سر پهنای تیغه بازیکنان نباید کمتر از ۵ و بیشتر از ۹ سانتی متر باشد. برای دروازه بانان در قسمت دسته چوب حداکثر پهنا ۱۳ سانتی متر و در قسمت تیغه حداکثر پهنای مجاز ۱۴ سانتی متر است. طول تیغه دروازه بانان نیز حداکثر ۳۹ سانتی متر است.

تصاویری از تجهیزات اسکیت هاکی

 ابعاد زمین بازی اسکیت هاکی

مسابقات قهرمانی جهان باید در زمین یک سطح و صاف از جنس چوب ، آسفالت ، سیمان ، کفپوش ورزشی و یا هر سطح مناسب دیگری و در ابعاد ۳۰ در ۶۰ متر انجام گیرد. زمین بازی باید دارای گوشه های منحنی شکل بوده تا مانع حرکت توپ  در زمین نگردد. اما در مسابقات غیر از قهرمانی جهان ابعاد زمین می تواند بین ۲۰ تا ۳۰ متر در عرض و ۴۰ تا ۶۰ متر در طول باشد. دور تا دور زمین باید توسط دیواری چوبی یا از جنس فایبر گلاس با ارتفاعی بین ۱۰۱ تا ۱۲۲ سانتی متر محصور شود.

دروازه ها از یک لوله آهنی مستطیل شکل که ارتفاع داخلی آن ۱۰۵ سانتی متر و عرض داخلی آن ۱۷۰ سانتی متر تشکیل شده است.

 پیست هاکی