۱۴۰۲/۰۳/۱۱ الخميس ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ June 01,2023
انجمن سرعت

مشخصات بازی اسکیت سرعت

اسکیت سرعت یکی از زیبا ترین ورزشهایی است که می توان تماشا کرد.حرکت یکنواخت ، صاف و موزون ، آنها را با سرعتی حیرت انگیز به چرخش در می آورد.

هدف در اسکیت سرعت مانند بسیاری از ورزش های سرعتی دیگر ، حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر با حداکثر سرعت است. سرعت محصول میزان قدرت فرد بر اساس میزان استقامت اوست. تکنیک در این شاخه اسکیت حرف اول را می زند.

اسکیت سرعت

ریشه های تاریخی ورزش اسکیت سرعت به بیش ازهزارسال باز می گردد ، در کشورهای اسکاندیناوی، اروپای شمالی و هلند ؛جایی که افراد بومی برای حرکت بر روی رودخانه ها،کانال های آب و دریاچه های یخ زده ، به زیر کفش های خوداستخوان حیوانات را می بستند.که با گذشت زمان آن مدل اسکیت ها پیشرفت کرده و به صورت اسکیت های امروزی درآمده است که می توان ازآنها بر روی زمین های خشک کف پوش ها استفاده کرد.

مسابقات در دو نوع پیست ترک (track) و جاده (road) برگزار می شود.

پیست ترک دارای روکش مخصوص می باشد و متراژ یک دور آن ۲۰۰ متر می باشد و پیست جاده ۴۰۰ الی ۶۰۰ متر متغییر می باشد.

مواد مسابقه طیق آخرین تغییرات فدراسیون جهانی سال ۲۰۱۸ به شرح ذیل می باشد.

پیست ترک:۵۰۰ متر، ۱۰۰۰ متر، ۱۰۰۰۰ متر امتیازی حذفی، ۱۵۰۰۰ متر حذفی، ۵۰۰۰ متر حذفی(جوانان)، ۳۰۰۰ متر امدادی

پیست جاده:۱۰۰ متر مسیر مستقیم، یک دور، ۱۰۰۰۰ متر امتیازی امتیازی، ۲۰۰۰۰ متر حذفی

رده های سنی در مسابقات رسمی ۱۵ سال تا زیر ۱۹ سال جوانان و بالای ۱۹ سال بزرگسالان می باشد.

مشخصات کالبدی اسکیت سرعت

کفشهای اسکیت موجود در این رشته می بایست دارای حداکثر ۵ چرخ در یک خط و یا ۲ جفت چرخ موازی با هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند. کفشها نباید بیش از ۵۰ سانتی متر طول داشته باشند . حداکثر قطر چرخها نباید از ۱۱۰ میلی متر بیشتر باشد. برای ماراتون حداکثر قطر چرخ نباید بیش از ۱۲۵ میلی متر باشد.

کفش اسکیت: بوت این اسکیت ها به شکل ساق کوتاه و سبک از جنس کربن و چرم مصنوعی ساخته می شود.

 فریم اسکیت: از جنس الیاژی مخصوص فلزی می باشد و کاربرد ان اتصال چرخ ها به کفش می باشد و دارای سایز های مختلفی می باشد. فریم اسکیت سرعت از بقیه اسکیت ها بلند تر و معمولا جنس آن آلومینیوم هواپیمایی است . اسکیت های سرعت ترمز ندارند ..

چرخ اسکیت: از جنس پلاستیک مرغوب می باشد.

بلبرینگ: از جنس فلز و دارای انواع مختلف می باشد.

بوش: ازجنس آلومنییوم می باشد و فضای خالی بین بلبرینگ ها را پوشش می دهد.

لباس اسکیت: تز جنس پارچه کشی اصطلاحا استرج می باشد.

کلاه و عینک

 اسکیت سرعت

ابعاد زمین اسکیت سرعت

پیست های اسکیت سرعت در دوبخش ترک و جاده تقسیم بندی می شوند.

TRACK – پیست ترک

پیست به عنوان یک مسیر مسابقه در هوای آزاد یا مکان سرپوشیده تعریف می شود که از دو مسیر مستقیم با طول و عرض یکسان و ۲ انحنای متقارن که دارای شعاع یکسانی هستند درست شده است.طول پیست ترک ۲۰۰ متر  از لبه داخلی با عرض ۷ متر بوده که در پیچ های آن شیب از ارتفاه صفر از محیط داخلی به ارتفاع ۱.۳۵ سانتی متری در لبه بیرونی می رسد.

 پیست ترک ۲۰۰ متر

road  – پیست

پیست جاده که می تواند بین ۴۰۰ متر حداقل و ۶۰۰ متر حداکثر طول داشته باشد و حداقل عرض آن باید ۸ متر باشد که این پیستها در دونوع بیضی و لوبیا شکل در دنیا ساخته شده و باید مسیری ۱۰۰ متری بصورت صاف برای برگزاری ماده ۱۰۰ متر در آن دیده شود.

 پیست ۴۰۰ متر لوبیا شکل